Vakıfbank, yılın ilk çeyreğinde 12 milyar 23 milyon lira kâr etti

Vakıfbank, yılın ilk çeyreğinde 12 milyar 23 milyon lira net kâr ettiğini duyurdu.

Bankadan yapılan açıklamada, “Toplumun her kesiminin yanında olma vizyonuyla ülke ekonomisine desteğini kesintisiz sürdüren VakıfBank, 2024 yılının ilk çeyreğinde ulaştığı 15 milyar 588 milyon TL brüt kârından 3 milyar 565 milyon TL vergi karşılığı ayırarak, 12 milyar 23 milyon TL net kâr elde etti” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “İlk çeyrek finansal sonuçlarımız da bankamızın güçlü konumunu bir kere perçinledi. Bankamızın nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla Türkiye ekonomisine sağladığı finansman desteği yıllık bazda yüzde 54 artarak 2,1 trilyon TL’yi aştı. Aynı dönemde nakdi kredilerimiz yıllık yüzde 48 artışla 1,6 trilyon TL seviyesine ulaşırken, aktif toplamımız ise yıllık yüzde 67 artışla ilk defa 3 trilyon seviyesini aştı. Bu büyüklükte bir banka olarak tabii ki etkin bilanço yönetimi kapsamında sermaye rasyolarımızı güçlü seviyelerde tutmak için adımlar atmaktayız” dedi.

VakıfBank’ın toplam mevduatlarının da yıllık bazda yüzde 60 artış ile ilk defa 2 trilyon lirayı geçtiğini söyleyen Üstünsalih, “TL mevduatlarımız ise yıllık bazda yüzde 48 oranında artarak 1,2 trilyon TL seviyesine yükseldi. Tabana yaygın mevduat politikamız sayesinde, bir önceki yıla göre yüzde 84 oranında artışla 844 milyar TL’ye ulaşan tasarruf mevduatı toplamının toplam mevduatlar içindeki payı, yüzde 37’den yüzde 42 seviyesine ulaştı” diye konuştu.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x