Ali Mahir Başarır: İki yerde Allah’la baş başayız

CHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Erzurum’un Şenkaya ilçesinde düzenlenen mitingde seçmenlere hitap etti.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, Erzurum’un en önemli geçim kaynaklarından biri olan hayvancılığın artık eskisi gibi olmadığını söyleyen Başarır, “2001-2002’de Erzurum hayvancılık yaparak Türkiye’yi besliyordu. Arjantin’e muhtaç değildik. Gemilerle büyükbaş hayvanlar gelmiyordu” dedi.

AK Parti 2002’de iktidara geldiğinde Erzurum’daki yerli sığır sayısının 345 bin olduğunu belirten Başarır, bugün Erzurum genelinde 39 bin yerli sığır kaldığını ifade etti.

‘HERKES SUÇLU, TEK KİŞİ SUÇSUZ’

Erzurum’un yüzölçümünün yüzde 75’inin tarım alanıyken yüzde 64’e daraldığını, 688 bin ton ürün alınırken 300 bin tonlara düştüğünü anlatana Başarır, “Son bir yılda hayvan yemine yüzde 100 zam geldi, 2024’te çok daha büyük zam geliyor. Ama kim suçlu? Kasaplar suçlu, üretici suçlu, herkes suçlu. Tek kişi suçsuz, Sayın Cumhurbaşkanı. Buraya gelirken 100’e yakın traktörle çiftiler bizi karşıladı. Aslında o bir isyandı. Gübre, mazot, ilaç ve yem fiyatlarına isyandı” şeklinde konuştu.

‘BİZİ EKMEĞE MUHTAÇ ETTİLER’

Emekli maaşıyla Erzurum’da bir aylık ev kirasının ödenemediğine işaret eden Ali Mahir Başarır, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı dün dedi ki ‘Emekli maaşlarını 100 liradan 10 bin liraya çıkardım’. Yapma, bunu yapma, bunu söyleme. 2002’de emekli, maaşının üçte biriyle ev kirasını verebiliyordu. Bugün Erzurum’da en ucuz ev kirası 12 bin lira. Yani bir aylık maaşıyla ev kirasını veremeyecek durumda. 2002’de emekli 2 kilo peynir alabilirken, bugün bir kilo alabiliyor. 2 kilo et alabilirken bugün yarısını alabiliyor. Bakın yumurta, süt, et, peynir zeytinyağı 2002’den bugüne kadar alınamaz olmuş. 2002’ye göre emekli bir şeyi fazla alıyor, ekmeği. Çünkü bizi ekmeğe muhtaç ettiler. Sadece ekmek sayımızda artış var.”

‘SİZİ ÜZENİ SİZ DE SANDIKTA ÜZÜN’

“31 Mart’tan sonra da ekmeğe de zam geliyor” diyen Başarır, “O yüzden diyorum ki, Şenkaya’dan Erzurum’a, Bayburt’a Türkiye’ye sesleniyorum. Gelin önümüzdeki seçimlerde bir uyarı yapın, sizi üzeni sandıkta üzün. İki yerde Allah’la baş başayız. Bir sandıkta, iki musalla taşında. Şükürler olsun ki, sizin musalla taşında veremeyeceğiniz hesap yok. Sandıkta ekonomiyi, hayvancılığı, yem fiyatlarını, gübre fiyatlarını görün. Gönül rahatlığıyla adayımıza oy verin” ifadelerini kullandı.

‘BÜYÜKŞEHİR YATIRIMI KESERSE, DİĞER CHP’Lİ BELEDİYELER DEVREYE GİRECEK’

Şenkaya Belediyesi’nin CHP’nin kazanması halinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi yatırımlarını keserse, devreye CHP’li diğer büyükşehir belediyelerin gireceğini söyleyen Başarır, “Biz sizi yalnız bırakmayacağız. İstanbul, Ankara, Adana, Muğla belediyelerine gideceğiz, Şenkaya’ya yatırım yapın diyeceğiz. Söz veriyorum” dedi.

AK Partili Mehmet Sekmen’in Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra şehre katkısının beklendiği ölçüde olmadığını savunan Ali Mahir Başarır, “Dört Erzurumludan biri genç ve o gençlerin ikisinden biri işsiz. Bunun sorumlusu Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhurbaşkanı. Ama ona sorsan suçlu ‘Cehape'” diye konuştu.

‘TAKIM TUTAR GİBİ PARTİ TUTMAYALIM’

AK Parti seçmenine seslenen Başarır, “Seçmenin iradesi başımızın tacı. 2023 seçimlerinde, Bayburt’ta reis rekor kırdı. 3 yıl önce bakıyoruz, Türkiye’nin kredi kartlarında en borçlu yeri Bayburt… Buradan Bayburtlu, Erzurumlu, Rizeli yurttaşlarımıza, AKP’ye oy vermiş olanlarınıza sesleniyorum, artık takım tutar gibi parti tutmayalım. İki şey söylüyorlar. Din elden gidecek. Bu kadar yolsuzluğa, bu kadar haksızlığa, bu kadar adaletsizliğe, bu kadar eziyete rağmen benim ülkemde din elden gitmediyse hiç gitmez. İkincisi terör diyorlar. Sıfır terörle bu ülkeyi aldılar, şimdi terör yuvası haline getirdiler. Afganlar burada, Suriyeliler burada, Iraklılar burada, mafya babaları burada, IŞİD’liler burada” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x